devrimer34 Yorum yapılmamış

Çamurun peteklerden temizlenmesi;

Çamurun peteklerin üstünde veya yanlarda sıcak olsa bile , ancak alt kısımda soğuduğu anladığınızda, çamur temizlemeniz gerektiğini söyleyebilirsiniz. Pas ve kir doğal olarak bir peteğin tabanına kadar batar ve ısınmak için uzun süre kombinizi çalıştırmak zorunda kalırsınız çünkü kalın bir çamur tabakası peteğinizde oluşmuştur.

Peteğiniz çamurlu ve ısınamıyorsanız, merkezi ısıtma sisteminizin ya da geri kalanı ile ilgili herhangi bir yanlışlık yoktur.   İşte size merkezi ısıtma sistemini nasıl idame ettireceğiniz konusunda basit bir kılavuz. Bununla birlikte, petek çamuru kombinizin arızalanmasına neden olabilir. Bunun yarattığı tıkanıklık, suyun merkezi ısıtma sisteminizde dolaşmasını zorlaştırabilir, bu da kazanda basınç oluşturur ve kazan vanalarınıza ve pompalarına zarar verebilir.

ÇAMURUN PETEKLERDEN TEMİZLENMESİ

Çamurun peteklerden temizlenmesi için en kolay yolu sizin için bunu yapmak için bir profesyonelin önermesi olacaktır. Tesisatçılar, merkezi ısıtma boru tesisatına yıkama ünitelerini bağlamayı ve temiz ve taze suyu sisteme pompalamayı içeren ‘güç-yıkama’ yapabilir. Bu, herhangi bir çöp ve pisliği zorlar. Kuvvetli yıkamalarda kullanılan basınç nispeten düşüktür, ancak suyun pompalanma hızı çok yüksektir. Bu, elektrikle yıkamanın sıhhi tesisatınıza herhangi bir hasar vermemesini sağlar  ve basınç çok yüksek olursa, sıhhi tesisat arzınızdaki herhangi bir zayıf nokta veya gevşek bağlantı kesilebilir ve patlayarak sıhhi tesisat arızasına ve muhtemelen evinize su basabilir.

Petek yıkama işlemleri nispeten basit bir işlemdir. Peteklerinizi kaldırmanız gerekmez ve yıkamadan çıkan tüm maddeler zahmetsizce çıkış borusundan atılır. Petek yıkamalarının bir diğer avantajı, yalnızca bir petek yerine tüm merkezi ısıtma sistemini temizlemesidir. Genellikle, petek yıkama işlemleri birkaç saat içinde tamamlanabilir.

Genellikle,  petek yıkama masrafları 100  TL  aşar ve eğitimli tesisatçı tarafından yapılmalıdır. Bu, büyük bir masraf gibi görünse de, merkezi ısıtmanın verimliliğini artırarak uzun vadede paradan tasarruf edebilirsiniz. Tesisatçılar, merkezi ısıtma sistemine uzun vadede çamur birikimini en aza indirgemek için bir korozyon önleyici koyacaktır.

ELLE PETEK TEMİZLEME

Petek çamuru tek bir petekde bulunuyorsa, kendiniz temizlemek isteyebilirsiniz. Bu, önemli miktarda para kazandırabilirse de, merkezi ısıtma sisteminizde başka yerlerde hala çamur olabileceğinden zorlu bir iş olabilir ve sorunu mutlaka çözmezsiniz.

BİR PETEĞİ MANUEL OLARAK TEMİZLEME:

Merkezi ısıtma sisteminizi kapatın ve birkaç saat ya da petekleri serin oluncaya kadar kapalı konumda bırakın. Petekler, ciddi yanıklara neden olabilecek haşlanma ve sıcak su ile dolabilir. Eski havluları ve tepsileri radyatörün çevresine koyarak çıkardıktan sonra dışarı akacak kirli suyu yakalayın.

Peteklerinizin her iki ucundaki vanaları kapatın. Termostatik radyatör vanasını (sıcaklık kontrol valfı) ellerinizle döndürebilmelisiniz, ancak çıkarılabilir bir plastik kapak olacak olan diğer valfı (kilit kapağı valfi) çevirmek için bir anahtar kullanmanız gerekebilir. Petekleri sıfırlarken vanayı aynı sayıda geri çevirmeniz gerekeceğinden, valfleri kapatmak için kaç dönüş gerektiğini yazın.

Termostatik petek vanasını peteğe bağlayan somunları gevşetin. Ardından, bir petek anahtarı kullanarak boşaltma valfini açın. Bu musluğun hemen dışına akmak için kirli su birikintileri için hazır olun!

Kilitleme korumasındaki somunu çevirin. Bu, peteği duvardan almanızı sağlamalıdır. Peteği dışarıya veya küvete götürün. Kirli su içereceğini unutmayın. Nakliye sırasında peteğin çevresine bir havlu veya plastik torba sarmak isteyebilirsiniz. Petek çok ağırsa size yardımcı olacak bir arkadaşınızı bulun.

Vana çıkışlarına bir hortum borusu veya duş prizi takın ve radyatörü temiz su ile yıkayın. Bu, peteğin çamurunun bir kısmını ortadan kaldırmalı, ancak profesyonel bir güçlü yıkamayı kaldıracaktır. Sonra peteğinizi merkezi ısıtma sistemine tekrar bağlayın. Vana dişlerini sarmak için PTFE bant kullanmanız gerekebilir.

Peteklerinizle İlgili Hâlâ Sorunlarınız Mı Var?

Çamurun peteklerden temizlenmesi için emin değilseniz kazanın veya merkezi ısıtma sisteminin herhangi bir bölümüne dokunmaya çalışmayın. Her şeyden daha kötüye gidebileceğinden üzgünüzden daha güvende olmak daha iyidir.

Bunun yerine bizi arayın, biz de yardım edebiliriz. Teknik ekibimiz sorununuzun telefonda çözülüp çözülmeyeceğini görmek için basit bir sorun giderme yapacak veya mümkün olan en kısa sürede size randevu verip yerinde inceleme yapacaklardır. Bu web sitesindeki tavsiyeleri takiben devam etmekte olduğunuz herhangi bir yaralanma veya hasardan sorumlu değildir. Şüpheniz varsa, profesyonel yardım isteyiniz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir