devrimer34 Yorum yapılmamış

Kombi Peteğinden Ses Gelmesi

Kombi peteğinden ses gelmesi evlerimizde hiç duymasak da her daim kalorifer peteklerinden ses gelmesi gibi bir meseleyle karşılaşabiliyoruz. Bu tür meseleler bazı durumlarda çok büyük olabilmekte ve tabii olarak bizi çok mutsuz edebilmektedir. Ara ara ufak arızalar da çıkabilmekte derhal çözebilmekteyiz. Aslında mesele büyük veyahut ufak de olsa konforumuzun maksimum olması lüzumlenen hanelerimizde meselenin ebatı ehemmiyet taşımamaktadır. Zira birçok tekleme bizleri huzursuz edebilmektedir. Bu huzursuz eden meselelerden biri olan kalorifer peteklerinden ses geliyor olmasının sebepleri şöyle olabilmektedir:

  • Kombi peteklerin düzgün olmaması,
  • Kalorifer peteklerindeki vanaların içlerinde tespit edilen ısıyı ayarlamaya yarayan iğnenin fonksiyonunu kaybetmesi,

    Kombi Peteğinden Ses Gelmesi

  • Peteklerin içlerinin kirlenmesi, kireçlenmesi ya da tortu ile meydana gelen sistem içindeki parçaların bozulması,

Kalorifer peteklerinden ses gelmesi, bazı durumlarda peteklerin bünyesinde sarfedilen malzemenin kalitesine bağlıdır. Çalıştırılan kombiler, peteklerden ısınmaya başladığı vakit çok yüksek bir ses çıkartır. Bu ses gelen sıcaklığın tesiriyle genleşen kombi peteklerden gelmektedir. Kombi petekler genleşerek ısınır ve ayarlanan ısı düzeyine gelene kadar genişlemeye bundan dolayı ses çıkarmaya devam eder. Bu ses kalorifer peteklerinin tamamiyle ısınmasıyla nihai bulur. Bazı şahıslar buna katlanmakta zorlanmazken kimileri yüksek miktarda rahatsız olarak kombi peteklerini değiştirme yoluna giderler. Diğer sebep ise, ısı ayarlayıcı iğnelerin bozulmasından kaynaklanabilir. Kendiliğinden ayar yapan bu iğneli vanalar termostatik vanalardır. Kalorifer ısıyı verilen sırada gelen su ile ısı ayarını yapan iğneli vana, bazı durumlarda suyun gücü nedeniyle bozularak, petek genleşmesinden daha düşük da olsa ona benzer bir ses çıkarır. Bu fonksiyonunu kaybetmiş vanadaki iğne arızasını vana değişimi ile gidermek olasıdır.

Kalorifer peteklerinden ses gelmesinin başka bir sebebi ise zamanla oluşması tabii olan petekler içersinde kireç ve pasın birikmesiyle oluşmaktadır. Burada yapılması lüzumlenen petek içlerinin temizlenmesidir. Kirecin ve pasın vaziyetine göre tazyikli su veyahut kimyevi bileşenlerle bu meselenin halledilmesi olasıdır. Yukarıda kabul edilen bütün çözüm yollarının deneyim sahibi kişilerce yapılmasını belirtirsek yanlış bişi söylemiş olmayız. Eğer kombi peteğinden ses gelmesi sizleri rahatsız ediyor ise bizler ile irtibata geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir